Fauna ve Flora

 FLORA VE FAUNA

Çoruh havzası bitki türzenginliğine en büyük katkıda bulunan bir yerdir. Topografik ve iklimsel çeşitlilik yanında flora zenginliğiylede tüm dünyanın ilgisini çeken bir yöre konumundadır.

Ülkemizde flora bitki cografyası açısından üç bölgeye ayırılmıştır.( Avrupa – Sibirya – İran – Tuşan ve Akdeniz ) Çoruh Havzası bu üç bölgeden Colhıs içinde bulunmaktadır. Üç flora bölgesinden en zengini Colhis kesimidir.

YÖREMİZDE BULUNAN BİTKİLER: Doğu Ladini, Sarıçam, Adi Porsuk, Akçaağaç, Ihlamur, Adi Şimşir, Orman Gülleri(sarı ve mor renkli) Meşe, Huş, Gelincik, Kuşburnu, Zambak vs…

AKDENİZ KÖKENLİ BİTKİLER: Peruda Çalısı, Derici Sumağı, Zeytin, Katran Ardıcı, İncir, Akçaağaç, Nar , Dağ Kaururanfili, Acı Yavşan, Diken vs…

İRAN – TUŞAN KÖKENLİ BİTKİLER: Karaçalı,Gül, Taş Elması, Geven, Sarı Geven, Kirpi Otu, tüylü adaçayı. Ayrıca Akdeniz Bölgesine özgü bitkiler Coruh vadisinde ve Kılıçkaya mezralarında rastlanmaktadır. Bunlar; Adaçayı, Karaçalı, Yasemin, Papatya, Derici Sumağı, Dut, Nar, Vişne, Kiraz ve Asma bolca bulunmaktadır. Sölverek vadisindede Şadi Kuruya ait bir yerde beş kök fıstık çamı bulunmaktadır.

OT FORMASYONLARI:

1 Alpin ve Alpin çayırlar; Avrupa – Sibirya kökenli olan çayırlar. Ormanlaşan üst kısmda 2400 – 2600 m yükseklikte Mescit dağlarının platolarının uzandığı alanlarda çayırlar yayılma alanı gösterir. Çayırlar yükseklik gruplarına göre iki gruba ayrlır. Dağ Çayırları ve Yüksek Dağ Çayırları.

Dğ Stepleri; Meşe – Sarıçam – Karaçam ve bihassa Ardıçlar Kılıçkayamıza gelince artmaktadır.(Pr.Dr.İ.Atalay Türkiye Vejetasyon coğrafyası S.164) Mescit silsilesinde ise sahalar doğal meraları oluşturur. Doğal stepler ile alpin çayırlar arasındaki alanlardır.

3 Stepler: Yağış yetersiz su sıkıntısı bulunan yazları kurak geçen alanlarımızdır. ( Y.Doc.Dr.Nurten Günal Türkiyede başlıca ağaç türlerinin coğrafi yayışışları, ekolojik ve floristik özellikleri)

FAUNA

Beldemiz yaban hayatı bakımından önemli bir bölgede bulunmaktadır. Yaban hayatını 4 grupta inceleyebiliriz.

1 Memeliler

2 Kuşlar

3 Balıklar

4Böcekler ve kelebekler

1 Memeli av hayvanları: Çengel boynuzlu dağ keçisi, yaban domuzu,bozayı, esmer ayı tilki vaşak,kurt çakal.porsuk tavşan,gelincik, sincap vs…

2Derneğimiz UNDP – DAKAP DATUR ayrıca TDEAP DATUR Doğu Anadolu Turizmi Geliştirme kapsamında kuş zenginliğimizi dünyaya tanıtım amacıyla çalışmalara katılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda çoruh vadisi kuşları kitabı yayınlanmış çoruh vadisinde 207 farklı kuş türü tesbit edilmişdir. Kuş gözlemciliği turuzmi açısından Karadağ rotası yırtıcı kuş türlerini izlemek isteyen kuş gözlemcileri açısından önemlidir.Çamlıyamaç – Kılıçkaya geçidi 2000-2500 rakımlı çayırlık bir alandır. Burada izlenebilecek kuş türleri sunlardır. Büyük orman kartalı, bozkır kartalı, şah kartal, bozkır delicesi, küçük kartal, karaçaylak, sakallı akbaba, kızıl akbaba, urkeklik, ilkbahar aylarında yamaçüstü ve avcılar köyü su birikintilerinde angıtları izlamek mümkündür. Ayrıca yerleşik olarak ve zaman zaman göç eden kuşların başında gökdoğan,bıldırcın, çulluk.guguk, arıkuşu, ağaçkakan türleri, bülbül, kızıl kuyruk, alakarga , saksağan, küçük karga, kuzgun, sığırcık, serçe, ispinoz, sarıçinte, kirazkuşu gibi kuşlar bulunmaktadır. Bu konuda DATUR’ un katkılarıyla hazırlanan Çoruh Vadisi Kuşları incelendiğinde ayrıca yöremize ait yürüyüş parkurları haritasınıda görebilirsiniz.

3 Balıklar: Beldemize bağlı Yüncüler ve Dokumacılar deresinde doğal kırmızı benekli alabalık bulunmaktadır. Çoruh nehri ise sazan, ve aynalı sazan bakımından zengindir. 4: Böcek ve kelebekler: Çevremizde arılar, eşek arıları, karıncalar, uğur böcekleri.güveler,kelebekler, akrep çeşitleri bulunmaktadır.Ahmet Baytaşın yazmış olduğu Türkiye Kelebekleri adlı kitapta Kılıçkaya kelebeklerine yer verilmiştir. Ayrıca Ahmet ile beraber kelebeklerin tanıtımında çalışmalarda bulunan dernek mensubumuz Zeliha Yıkıcıda çalışmalara katılmıştır.